JAK ZABEZPIECZYĆ DREWNIANY TARAS PRZED SEZONEM ZIMOWYM?

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powiedzenie idealnie pasuje do dbałości o nasze zdrowie, jednak jak się okazuje, także o taras. Warto wcześniej o niego zadbać i wyprzedzić przykry widok na wiosnę – czyli wypaczenia się desek tarasowych. Tym samym unikniemy niepotrzebnych kosztów. Chcąc zachować estetyczny wygląd drewnianej przestrzeni przydomowej w następnym sezonie, dobrze zapoznać się ze skuteczną metodą ochrony przed trudnymi warunkami pogodowymi.

 

Kiedy kropla drąży skałę

Jesień to odpowiednia pora, aby przygotować swój drewniany taras na nadejście zimy. Konserwacja najlepiej sprawdzi się, gdy pogodzie bliżej jest do słońca, aby móc swobodnie oczyścić taras i pozwolić mu zupełnie wyschnąć. Należy podkreślić, że wilgoć i mróz to najwięksi wrogowie drewna. W przypadku, gdy taras nie jest zabezpieczony, może pojawić się problem – wilgoć zacznie wnikać w strukturę drewna, zaczną pojawiać się pęknięcia. Impregnacja pełni funkcję „blokady” przed wodą. Nie dopuszcza zatem do wchłonięcia przez drewno kropli, dzięki czemu utrzymują się one jedynie na powierzchni desek.

OLEJ to…

Najczęściej szukamy odpowiedzi na pytanie – jaki produkt należy wybrać? Decyzja powinna być ukierunkowana cechami produktu – czyli jakie musi mieć, aby w pełni spełniał nasze oczekiwania. Drewniany taras to równocześnie naturalny taras, który wymaga takiej samej ochrony ze szczególnym naciskiem na to, by drewno mogło swobodnie oddychać. Tego typu produktem jest Olejowosk. Osmo dysponuje dwoma rodzajami produktów, które można użyć do zabezpieczenia drewnianego tarasu. Jednym z nich jest Olej Tarasowy, a drugim Lazura Olejna do Ochrony Drewna.

Olej czy Lazura?

Warto wziąć pod uwagę poszczególne gatunki drewna. Jeżeli mamy taras z drewna iglastego, takiego jak sosna, modrzew czy świerk, należy dodatkowo zabezpieczyć taras przed atakiem grzybów oraz pleśni. Decydując się na Olej Tarasowy, dodatkowo stosujemy Impregnat do drewna WR Aqua. Natomiast w przypadku Lazury Olejnej do Ochrony Drewna mamy gotowe rozwiązanie 2w1, czyli podkład i nawierzchnia w jednym produkcie. Lazura zawiera już w swoim składzie biocydy (aktywne składniki biobójcze), które chronią przed atakami mikroorganizmów (pleśni, glonów czy mchów). Osmo dobiera składniki i ich ilość w taki sposób, aby wyeliminować szkodliwe działanie dla zdrowia.

Zobacz porównanie powłok Osmo oraz ich możliwości wybarwienia drewna.

Olejowanie tarasu – krok po kroku

Posiadacze drewnianych tarasów powinni raz w roku dokonać odświeżenia. W przypadku produktów Osmo wystarczy umyć taras i nałożyć wiosną jedną, cienką warstwę powłoki.

1. Przed nałożeniem powłoki należy właściwie przygotować powierzchnię – solidnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń i kurzu. Warto zastosować Żel do usuwania szarości drewna, specjalnie opracowany do czyszczenia i regeneracji poszarzałego drewna na zewnątrz. Tak wyczyszczone drewno, wystarczy pokryć olejem – odzyska ciepłą, naturalną barwę i świeży wygląd. Do olejowania można przystąpić po całkowitym wyschnięciu desek tarasowych. Najlepszym sprzymierzeńcem podczas procesu wysychania jest słońce.

2. Dodatkowo, przed aplikacją oleju powinno się zabezpieczyć czoła deski tarasowej z uwagi, iż jest to wrażliwy element tarasu. W tym miejscu najczęściej następują pęknięcia desek, dlatego należy użyć Impregnatu do czoła deski tarasowej, który ogranicza także blaknięcie końcówek i powstawanie „wykwitów”, powodowanych wysączeniem się naturalnych substancji oleistych zawartych w drewnie. Po zabezpieczeniu czoła desek można rozpocząć olejowanie.

3. Należy dokonać wyboru produktu pomiędzy Lazurą Olejną do Ochrony Drewna a Olejem Trasowym. Oba oleje są niezwykle trwałe, odporne na wypłukiwanie, posłużą nam przez długi czas. Do aplikacji oleju można użyć: szczotki do tarasów, pędzla (z naturalnego włosia) lub wałka. Każde z tych narzędzi jest właściwe, gwarantują odpowiednią aplikację. 

  • Olej Tarasowy – Oleje tarasowe wygładzają powierzchnię drewna, pielęgnują je i zabezpieczają przed wnikaniem brudu i wody. Renowacja powierzchni pokrytej olejem tarasowym jest łatwa i szybka – nie wymaga szlifowania ani gruntowania przed aplikacją kolejnej warstwy, można też odnowić jedynie najbardziej zużyte fragmenty tarasu. Ponadto są idealnie dopasowane do typowej barwy każdego z gatunków drewna, więc bez problemu pozwalają zachować, odnowić lub wyrównać naturalny kolor desek tarasowych. 
  • Lazura Olejna do Ochrony Drewna – w celu odświeżenia wystarczy ją oczyścić i powtórnie przemalować. Szlifowanie i gruntowanie powierzchni nie są konieczne. To produkt nowoczesny i wydajny (1L/25 m2), bardzo łatwy w aplikacji i renowacji – nie rozwarstwia się ani nie zasycha podczas nakładania.

Wskazówka 1: Przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać produkt w puszce. Same wstrząśnięcie nie wystarczy – są to produkty wieloskładnikowe (mieszanina kilku olei).

Wskazówka 2: Warto pamiętać, aby aplikować cienką warstwę produktu (optymalnie – tyle, ile wchłonie, rozprowadzając resztę po drewnie).

Zobacz, jak prawidłowo wykonać olejowanie tarasu.

Taras jak malowany

Po zakończeniu konserwacji, wyschnięciu powłoki nasz taras jest gotowy na każde warunki pogodowe. Ponadto, oleje wyciągają każdy walor drewna, uwydatniają jego barwę, podkreślają rysunek słojów, a powierzchnia staje się przyjemna w dotyku, gładka. Pozostaje więc tylko cieszyć się pięknym, zadbanym i przede wszystkim zabezpieczonym tarasem przez cały rok, aż do następnego sezonu.

pobierz katalogi

Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami

Kontakt

Poszukujesz produktów OSMO?

Zobacz ofertę

Szanujemy Twoją prywatność,

Strona wykorzystuje cookies po to aby funkcjonowała prawidłowo.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami nt wykorzystywania cookies w naszej polityce prywatności polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.